Devrek Zonguldak hakkında bilgiler, Devrek Zonguldak resimleri, fotoğrafları. Devrek Zonguldak ile ilgili yorumlar ve tartışmalar.

Devrek Zonguldak / 22 Devrek Zonguldak | 9 Devrek Zonguldak Devrek Zonguldak Devrek Zonguldak

Devrek, Zonguldak ilinin bir ilçesidir.

sıbyan mektebi şeklinde eğitim vermesi kararlaştırıldı.

Devrek Tarihi

İnebolu kaymkamı Nahit Efendi görevlendirildi.

Hamidiye kazası ve köylerinde 450 çocuk aşılandı.

kurulduğundan ve kaza haline getirilen Zonguldaka Daday kaymakamı Süleyman Nafihi Efendi atandı.

Bu bilgiler Yerel Tarih Bakış Açısı İle Osmanlı Dönemimde Devrek ve Çevresi Tarihi, Konya, 2011. Adlı kitaptan derlenmiştir.

iç kesimlerinde, Zonguldak İl Merkezinin 60 Km. güneydoğusunda bulunmaktadır. İlçenin Deniz seviyesinden yüksekliği 100 metredir. İlçenin Yüzölçümü 1080 Km2dir. Devrek İlçesi etrafı dağlarla çevrili çukur bir alana kurulmuştur. Başlıca Dağları Batısında Babadağı, Güneyinde İlçenin en yüksek dağı olan Göldağı, Güney doğusunda Akçasu ve Yenice Dağları, Eğerci yöresinde Aksu, Karadere ve Kuşkayası Dağları vardır. İlçenin en önemli yaylası Eğerci Bölgesinde bulunan Aksu yaylasıdır. En yüksek tepesi 925 metre olan Dorukan Tepesidir. İlçenin en önemli akarsuyu Devrek çayıdır. Devrek çayı,Bolunun Abant dağlarından doğup büyük su adını alır. Yeniçağdan ve Dirgine yakınlarından katılan iki önemli koldan sonra Devrek Çayı adını alır. Çomaklar Deresi ve birkaç ufak dere de bu çaya katıldıktan sonra Gökçebey İlçesi yakınlarında Karabükten gelen Soğanlı Çayının devamı olan Yenice Çayı ile birleşerek Filyos Çayını meydana getirip, Filyos Bucağında Karadenize dökülür. İlçe sınırları içinde Türkiye`nin en zengin orman alanları yer almaktadır. Bu ormanlar iğne yapraklı , Yayvan yapraklı , ağaçlarından oluşmaktadır. Ormanların eteklerinde meşe ağaçlarına rastlandığı gibi bazı köylerde bu meşelikler koruma altına alınmıştır. İlçemizde en çok bulunan ağaçlar ; Köknar,Kayın,Meşe,Çam,Karaağaç,Kestane ve Ihlamur ağacıdır. İlçenin iklimi genellikle Karadeniz İklimi özelliklerini gösterir. Yazları serin,kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı ortalama l7O metrekare/kg.dır. En sıcak yaz ortalaması 24-26 derece,en düşük ay ortalaması ise 5 -7 derecedir. Dört mevsim yağışlı geçmektedir.

Daha sanayileşme hareketinin çok başında bir ilçemizdir. Yakın bir zamanda da gelişmesi beklenmemektedir. İl merkezine ve Ereğli lçesine bağımlı yaşamaktadır. Halkın çoğu Erğli`ye demir çelik fabrikalarında çalışmak için göç etmiştir. Devreğin yakılarında bulunan Yedigöller Milli Parkı ve Bostandüzü Mesire Yeri bölge ticaretini artıran unsulardır.Devreğin başlıca sanayi kuruluşları şunlardır

CİLAS KAUÇUK

BAŞOĞLU

AYANOĞLU A.Ş.

yesilcimen.com > Devrek Zonguldak

Yorumlarınız Değerlidir

Ara