Gündoğdu Yenice hakkında bilgiler, Gündoğdu Yenice resimleri, fotoğrafları. Gündoğdu Yenice ile ilgili yorumlar ve tartışmalar.

Gündoğdu Yenice Gündoğdu Yenice - 18 Gündoğdu Yenice ~ 37

Gündoğdu, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Gündoğdu köyü, eski bir tarihe sahiptir. Osmanlı döneminde Rum köyü olduğu ve o zamanki isminin ALAKİLİSE olduğu söylenmektedir. Alakilise zamanla Alakese`ye dönüşmüştür. Kurtuluş Savaşı döneminde bir Yunan birliğinin karargahı olduğu bilinmektedir. Savaş sonunda Yunanlılar buradan püskürtülmüştür. Köy, yunanlılar tarafından yakılıp yıkılarak terkedilmiştir. Savaş sonrası terk edilen köye daha önceleri Rus zulmünden ötürü Kars Posof`tan bu bölgeye göçen -kendilerine gürcü denilen – göçmenlerle Balkan Savaşları sonrası Filibe`den göçen muhacirler yerleşmiş ve halen yaşamlarını sürdürmektedirler.

Köyün şu anki isminin de, Mustafa Kemal Atatürk`ün Balıkesir-Çanakkale yolculuğu sırasında köyden geçerken köyün adının “Alakese” olduğunu öğrendiğinde, gündoğumunu görmesi ve “Bu köyün ismi GÜNDOĞDU olsun.” demesiyle konulduğu söylenmektedir.

Köy, Türklüğün farklı iki coğrafyasından insanları bir araya getirirken zengin bir hoşgörü ortamı da oluşmuştur. Gündoğdu, bölgenin en ileri köylerinden biridir. Geçim kaynağını çiftçilik ve hayvancılık oluşturmakla birlikte okumaya karşı da büyük bir ilgi vardır. Muhacir köyü olduğu için toprak yönünden fakir bir köy olmasına rağmen çalşkan insanları köylerine çok bağlıdırlar. Sırtını ormana yaslayıp yüzünü Agonya ovasına dönen Gündoğdu insanı köyünden ya memur olur ayrılır, ya gelin olur ayrılır. Ayrıca bu köye ilk yerleşenler gündoğdu soyadını taşımaktadır ve bazı GÜNDOĞDU soy adı taşıyanlar DUMANlar ile evlenmiş olup köyün bir çok insanı DUMANlardır. Lakap olarak “ASMALIlar” denir.

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Gündoğdu köyünün geleneksel yemekleri; keşkek, metez, hinkal , ve her çeşit et türleridir. Bu köy, et ve süt ürünleri ile de meşhurdur.

Çanakkale iline 121, Yenice ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

yesilcimen.com > Gündoğdu Yenice

Yorumlarınız Değerlidir

Ara