Karsan otomobil hakkında bilgiler, Karsan otomobil resimleri, fotoğrafları. Karsan otomobil ile ilgili yorumlar ve tartışmalar.

Karsan otomobil _ 29 Karsan otomobil _ 5 Karsan otomobil Karsan otomobil - 16

Karsan , 1966 yılında kurulmuş 1977 yılından itibaren %100 Türk sermayesi ile hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan otomotiv şirketi.

2004 yılında hayata geçirdiği tek tesiste çok marka yaklaşımı ile Türkiyenin ilk fason üreticisi konumundadır. Tofaş, Ford, Renault trucks, Türk Traktör, Uzel gibi otomotiv şirketlerine pres, kaynak, kataforez, boya ve montaj gibi hizmetler vermektedir.

2008 yılı itibarıyla İSOnun yaptığı araştırmada Türkiyenin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında 267. sırada yer almaktadır.

Türkiye`nin ilk ve tek çok markalı ticari araç üreticisi Karsan, otomotiv sektöründeki 40 yılı aşkın deneyimi ile modern ve esnek üretim tesislerinde dünyanın önde gelen markalarına hizmet veriyor.

1966 yılında kurulan Karsan, 1979-1998 yılları arasında Koç Grubu çatısı altında faaliyet göstermiş, 1998`de İnan Kıraç`ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça Holding bünyesine dahil olmuştur.

1981 yılından bu yana ticari araç üreten Karsan`ın Bursa Akçalar`daki fabrikasının yatırımına 1998 yılında başlandı, Ekim 1999`dan itibaren de üretime geçildi. Bugün çift vardiyada 40 bin, üç vardiyada 60 bin araç üretebilecek yapıda olan Karsan Akçalar Fabrikası, ilave yatırımlarla 100 bin adete çıkartılabilecek bir kapasiteye sahip. Otomobilden kamyona her türlü aracı üretebilecek şekilde tasarlanan Akçalar Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 80 bin metrekaresi kapalı toplam 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.

2002 yılından itibaren otomotiv sanayiinde Türkiye`nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda olan Karsan, bugün Peugeot lisansı ile Peugeot Partner, Hyundai lisansı ile Hyundai HD 35/75, Renault Trucks lisansı ile Renault Trucks Premium Uzunyol, Premium Lander ve Kerax, Citroen lisansı ile Citroen Berlingo ve kendi markası ile J9 Premier`in üretimini gerçekleştiriyor.

Karsan`ın üretimini yapmakta olduğu Peugeot, Citroen ve Renault Trucks marka araçların yurtiçindeki distribütörlüğünü sırasıyla; Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş., Baylas Otomotiv A.Ş. ve Renault Trucks Türkiye sürdürmekte. Karsan J9 Premier ve Hyundai HD Serisi`nin distribütörlüğü ise Kıraça Holding A.Ş.`nin iştiraki olan Karsan Otomotiv Sanayi Mamulleri Pazarlama A.Ş. yürütmekte. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi`nde bulunan fabrikasında Ford, Tofaş, Renault Trucks, Türk Traktör gibi firmalara pres, kaynak, kataforez, boya ve montaj gibi endüstriyel hizmetler de sağlıyor.

2008 yılında 7 bin 379 adet araç satışı gerçekleştiren Karsan, 206,5 milyon TL ciro elde etmiştir. Aynı çatı altında kendi markası da dahil olmak üzere beş farklı markanın üreticisi konumunda olan Karsan; 2010 yılından itibaren ürün tasarımı ve mühendislik çalışmalarına ağırlık vermeyi, 2012 yılında ise ihracata dayalı bir üretim merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Karsan, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023`e geldiğimizde ise Türk Otomotiv Sanayii için planlanan 100 milyar dolarlık ihracat hedefinde söz sahibi olmak istiyor.

İSO`nun 2008 yılında yaptığı araştırmaya göre, “Türkiye`nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 267. sırada bulunan Karsan`da bugün 753 kişi çalışıyor. Yüzde 52.36`sı Kıraça Grubu, yüzde 12.52`si Diniz Grup, yüzde 2.25 İnan Kıraç`a ait olan Karsan`ın yüzde 32.75 oranında hissesi ise İMKB`de işlem görmekte.

yesilcimen.com > Karsan otomobil

Yorumlarınız Değerlidir

Ara