Kınık Şebinkarahisar hakkında bilgiler, Kınık Şebinkarahisar resimleri, fotoğrafları. Kınık Şebinkarahisar ile ilgili yorumlar ve tartışmalar.

Kınık Şebinkarahisar | 12 Kınık Şebinkarahisar Kınık Şebinkarahisar - 31 Kınık Şebinkarahisar / 3 Kınık Şebinkarahisar / 5

Kınık, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Kınık Köyü, Şebinkarahisarın en eski tarihi köylerindendir. Oğuzların Kınık boyuna mensup Türklerin kendi adlarını vererek mekan tuttukları yerlesim alanıdır.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Giresun iline 127 km, Şebinkarahisar ilçesine 8 km uzaklıktadır. Kınık Köyü, Kınık merkezi, Aşağı Kınık ve Yalnıztam mahallelerinden oluşmaktadır. Diler, Saraycık, Ekecek ve Yaycı köyleri ile çevrilidir.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde yaşayan Kınıklılar hayvancılık, tarım ve ticaretle uğraşmaktadırlar. Buğday, arpa, fiğ, nohut, fasülye üretimi yapanların yanında hayvancılıkla iştigal edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kınıklılar için yaylacılık çok önemlidir. Köy halkı Eğribel mevkiinde yaylalarında bol miktarda küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştirmektedirler.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde ] vardır, sabit telefon vardır. Kınık Köyü, Şebinkarahisarın en eski tarihi köylerindendir.

yesilcimen.com > Kınık Şebinkarahisar

Yorumlarınız Değerlidir

Ara