Pompeii Felaketi hakkında bilgiler, Pompeii Felaketi resimleri, fotoğrafları. Pompeii Felaketi ile ilgili yorumlar ve tartışmalar.

Pompeii Felaketi Pompeii Felaketi Pompeii Felaketi _ 3 Pompeii Felaketi 7

Pompeii, Pompei Komünü sınırları içeriside, İtalya`nın kısmi özerk bölgesi Campania`da, Napoli şehri yakınlarında bulunan ve hala kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir.

Burası, yakınlarındaki Herkulaneum ile birlikte, 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı`nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olmuştu.

Vezüv` ün korkunç patlamasının ardından yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedildi. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu`nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağladı. Pompeii günümüzde UNESCO`nun Dünya Miras Listesi`nde olup İtalya`nın en popüler turistik merkezlerinden biridir.

Pompeii yıkıntıları koordinantlarında -şimdiki Pompei banliyösinin yakınlarında- yer alır. Eskiden sahile daha yakın olmasına karşın, bugün o dönemlere oranla daha iç kısımda bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için sitemizde arama yapabilirsiniz.

yesilcimen.com > Pompeii Felaketi

Yorumlarınız Değerlidir

Ara