Savaş topu hakkında bilgiler, Savaş topu resimleri, fotoğrafları. Savaş topu ile ilgili yorumlar ve tartışmalar.

Savaş topu Savaş topu Savaş topu Savaş topu - 5 Savaş topu ~ 38

Savaş topu, geniş boru şeklinde olup ağır gülleleri uzak mesafeye ateşlemek için dizayn edilmiştir. İlk defa Çin`de ve Avrupa`da kullanıldı.

Onlar ağır silahların ilk örneklerindendi. Avrupa`da ilk top muhtemelen Fas ve Hristiyan İspanya`sında görüldü. İngiliz topu, ilk defa Yüz Yıl Savaşlarında 1346 yılında Crcy Savaşı kullanılan ilkel bir toptu.

Ortaçağın sonu daha güçlü ve daha geniş topların imalini ve onların dünyada yayılma mücadelesini gördü. Doğu Asya dünyanın en geniş toplarından bazılarının imalini gördü.Günümüzde hala farklı türlerde toplar kullanılmaktadır.

Canon eski Fransızca`ya eski İtalyanca`dan “Cannone” den gelir. Eninde sonunda Latince Canna dan türer. Latinceleşmiş kelime top silah olarak İtalya`da 1326 dan beri kullanılıyordu ve 1418`de İngiltere`de de “bombardum”, veya “bombard” en erken top için kullanılıyordu. Fakat 1430`dan sonra sadece en geniş silahları işaret etmeye geldi. Cannon ismin tekil ve çoğul her ikisi için de geçerlidir. “cannons” kullanılıyor olsa bile. Modern zamanda bu terim yivli makineli silah 20 mm veya daha fazla kalibreye atfedilir. Böyle silahlarda farklılık olmasına rağmen genel olarak topa referanslanır. Terim özellikle ateş etmek için dizayn olmuş 42 lb yi referans alır. Karşıt olarak “Demi-cannon 32 lb ” , “Culverin 18 lb” veya “Demi-culverin 9 lb”.

Savaş gemilerinin güvertesindeki top silah olarak adlandırılır.

Top, bazı müzik parçalarında vurmalı çalgıların bir çeşidi için kullanılabilir. En iyi bilinegelen örneği Tchaikovsky`nin 1812 Uvertürü`dür. Bu eser orkestra ile Borodino Savaşı`nı anlatır. Bu versiyon 1950 yılında Minnepolis Orkestrası tarafından ilk defa top ateşi kayda depo edilerek yapıldı. Takip eden aynı kayıtlar diğer gruplarca yapılmıştır. Top ateşi Temmuzun 4 ünde yıldönümünde Boston Pops tarfından onların yıllık konserlerinde Charles nehri sahillerinde, Ulusal Senfoni Orkestrası tarafından onların yıllık konserinde US Capitol binası basamaklarında kullanılır.

Hard rock orkestrası AC/DC`de topu şarkıları ” For those about to rock, we salute you” da kullanır. Aynı isimli albüm, kapağında top resmini içerir.

Ctesibius Alexander Yunanlı mucit ve matematikci sıkıştırılmış havayı kullanarak topun ilkel şeklini icat etti .

Ateş mızrakları, barut itmeli oklar en az 1132`de Çin de kullanılıyordu. Ateşli silahlar ile ilgili belgelenmiş ilk kayıt 1132`de Çin`deki Fujian bölgesindeki bir şehrin ele geçirilmesinde bambudan yapılmış ateşli silahların kullanıldığıdır. Ateşleme için barut kullanılıyordu. Song Hanedanı döneminde kullanılan bu ateşli silahda sonradan bambunun yerini bronz tübler aldı ve bunlarla demir toplar atılıyordu. Bu yeni silahlar terminoloji değişikliğine neden oldu. Ateş mızraktan “hou gaing” ateş tübe “huo tang”.

Tüb bronz havan topu veya bronz ilk defa Song Hanedanı`nın Moğollar ile savaşında görüldü.Çinliler 3000 den fazla bronz veya demir dökme topu Çin Seddi üzerine Moğollara karşı savunma için kurdular. Silahlar Moğol fatihleri tarafından alındı ve aynı zamanda Kore`de kullanıldı.

yesilcimen.com > Savaş topu

Yorumlarınız Değerlidir

Ara